SİLİKON CEPHE

Silikon Cephe

Son dönemlerde inşa edilen işyeri ve ofis olarak kullanılmak üzere tasarlanan binalarda kullanılan silikon cephe sistemi, özel üretilen camlar ile birlikte kullanılarak yapıya komple bir modern görünüm kazandırmak amacıyla yapılan cephe kaplama sistemleridir. Strüktürel silikon giydirme cephe olarak isimlendirilen bu sistemlerde, dış cephede kullanılan camlar arasına silikon dolgusu yapıldığından bu isimle adlandırılmıştır.

Genel uygulamalarda bina dış cephesinde, camlar arasında oluşan 1,6 cm genişliğindeki fuga boşluklarına silikon dolgu yapılır ve bu sistemlerde alüminyum profil çerçeve ile cephe kaplamalarının yükleri taşınır. Camın sadeliğini ve şıklığını ön plana çıkaran silikon cephe giydirme sistemlerinde özel olarak üretilen camlar, birçok özelliği ile birlikte yapıyı hem olumsuz hava koşullarına karşı korur hem de estetik ve modern bir görünüm kazandırır.

Silikon Cephe Giydirme Sistemlerinin Özellikleri

  • Yüksek ısı yalıtımı ile büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.
  • Maliyet açısından ekonomiktir.
  • Giydirme sistemini oluşturan elemanlar, fabrika ortamında üretilip montajları binaların bulunduğu alanda yapıldığından, işçilikleri kolaydır ve hızlı bir şekilde montajı yapıldığından zamandan tasarruf sağlar.
  • Fırtına, rüzgâr gibi olumsuz hava koşulları ile zeminden kaynaklı binanın oturması, depremin meydana getirdiği etkilerden olumsuz yönde etkilenmez.
  • Binaya modern estetik ve şık bir görünüm kazandırır.

Silikon Cephe Giydirme Sistemlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Cam cephe bütünlüğünün sağlanması için bonding işlemi uygulanır. Tasarım içerisinde yer alan ve özel olarak dizayn edilen kondense kanalları yardımıyla bina dış cephesinde, suyun ve havanın tahliyesi konusunda yüksek performans elde edilir. Silikon cephe uygulamasında kullanılan fitiller, polimer esaslı ve polimerin çeşitlerinden olan propilen kauçuğundan üretildiğinden mükemmel su, ısı ve hava izolasyonu sağlar. Bu özelliği ile kaplama uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılır. İstenilen ebatlarda cam montajı ve farklı yönlere açılacak şekilde kanat montajı yapmak mümkündür. Camı taşıyacak olan alüminyum cephe taşıyıcıları farklı genişliklerde ayarlanması mümkündür.

Silikon Cephe Çeşitleri

Silikon cephe; kasetli silikon cephe ve silikon cephe olmak üzere farklı iki işleyişin olduğu şekilde uygulama yapılır.

Kasetli Silikon Cephe: Çerçeve içerisine kaset profilleri bonding işlemiyle yapıştırılarak farklı bir tasarım elde edecek şekilde kademeli cam sistemi elde edilmektedir. Kaset paneller strüktürel taşıyıcıya montajı yapılarak istenilen yerlerde gizli kanat açma imkânı sağlar.

Kasetsiz silikon cephe: Bu cephe sistemlerinde ise çıta profillerinden ibaret olan çerçeveye, bonding işlemi uygulanarak camların yapıştırılması ile elde edilen cam panellerdir. Paneller strüktürel taşıyıcıya montajları yapılır ve camlar arasındaki ders boşlukları ise silikon dolgu ile doldurulur.

Silikon Cephe Giydirme Sistemleri Hangi Amaçla Yapılır?

Binalarda ısı yalıtımı sağlamak için, yapıya hem içten hem dıştan giydirme sistemi uygulanarak modern bir görünüm kazandırmak, yapının ömrünü uzatmak üzere birçok amaca hizmet etmek için yapılırlar. Bu ürünler yeni nesil mimari tasarımlara uygun şekilde üretildiklerinden her binada kullanma imkânı sunmaktadır.

Silikon Cephe Sistemlerinin Nasıl Montajı Yapılır?

Silikon cephe sistemleri öncelikle uygulama yapılacak bina yüzeyinin ölçülerine uygun olarak hazırlanan proje esas alınarak, profillerin kesimi, kanal gibi tüm detaylar hazırlanır. Binaların özelliklerine göre ayarlanabilir alüminyum profiller montajlanır.

Daha sonra camlar yerleştirilir. Derz aralarına silikon dolgu yapılır. Yapıştırma uygulanırken uygun ölçülerde belirlenen standartlara göre fitiller konulur. Yapıştırma işlemi yapılırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle yüzeyi yapıştırılacak cam yüzeyinin temiz ve kuru olması önemli detaylardandır.

Firmamızda, çalışan cephe giydirme sistemleri konusunda uygulama becerisi olan nitelikli teknik personel tarafından bina cephelerinde giydirme sistemlerinin montajını yapmakla beraber, standartlara uygun kaliteli cephe kaplama malzemelerinin satışını yapmaktayız.

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×

Powered by WhatsApp Chat

×