KOMPOZİT CEPHE

Kompozit Cephe

Kompozit; bir malzemeye farklı malzemeler eklenerek o malzemeye yeni özellikler kazandırılması ve matris ve taşıyıcı olmak üzere birleştirilmesiyle oluşan son teknoloji ürünlerdir. Kompozit cephe panelleri, binalarda kullanılarak ısı transferi engellenmesi ile kışın binalar sıcak yazın ise serin bir ortam elde edilir. Ayrıca binanın dış kısmına estetiklik açısından modern bir görünüm kazandırır.

Kompozit Cephe Kaplamalarının Binalarda Kullanılmasının Önemi

İnşaat sektöründe son yıllarda binlerce bina inşa edilmiş olup, binaların bir kısmı konut amaçlı olarak kullanılırken bir kısmı ise işyeri, ofis amaçlı olarak tasarlanmaktadır. Eski yapılı binalarda dış cepheler genellikle kaba sıva üzerine ince sıva yapıldıktan sonra bu haliyle kullanıma devam edildiği görülür. Bu tür yapılarda dış cepheler betondan ibaret olduğundan ve betonda yapı itibarıyla geçirgen bir davranış sergilediğinden ısı transferi olur.

Kışın bu binalar gayet soğuk yazın ise sıcaklığın etkisi belirgin bir şekilde iç bölgelerde hissedilmektedir. Bu yüzden kışın ısıtmak için harcanan enerji ile yazın binanın içini serin tutmak amacıyla çalıştırılan klimalar nedeniyle büyük bir enerji kaybı yaşanır. Ülkemiz, enerji konusunda dışa bağımlı olması da değerlendirildiğinde binaların tamamında ısı izolasyonlarının yapılması gereği bir ülke meselesi olarak değerlendirilmelidir. Nitekim devlet yetkilileri yakın zamanda tüm binalarda mantolama ile ilgili düzenlemeler yaparak bu sorunun çözümüne yönelik adım atılmıştır.

Hâlbuki ısıtma giderlerinin ve soğutma giderlerini minimum seviye düşmesi ve kullanıma bağlı olarak yıllar içerisinde dış cephe için harcanacak maliyetin amorti edilmesi düşünüldüğünde ivedilikle dış cephelerin kaplanması gereği ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sorunların çözümü için kompozit cephe kaplama malzemeleri ile yüksek oranda mükemmel ısı yalıtımı sağlayarak, hem giderlerden kurtulmak hem de hayat standartlarını yükseltmek mümkündür.

kompozit cephe kaplama

Kompozit Cephe Kaplamalarının Çeşitleri

Günümüzde teknolojinin getirdiği yeniliklerin inşaat sektöründe kullanılan malzemelerde de belirgin bir şekilde uygulanmasıyla farklı formlarda özelliklerde ve modellerde birçok ürün ortaya konularak kullanıma sunulmuştur. Dış cephe kaplamaları, malzeme itibarıyla alüminyum, silikon, kompozit, PVC gibi malzemelerden üretilir.

Kompozit Cephe Kaplamalarının Avantajları

  • Mükemmel ısı yalıtımı özelliği sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar.
  • Binaya estetiklik kazandırır.
  • Olumsuz hava koşullarına karşı binayı koruyarak uzun yıllar kullanıma katkıda bulunur.
  • Binanın mukavemetini artırır.
  • Kompozit cephe kaplamaları, hem yapıların iç bölgelerinde hem de dış kısımlarında uygulanacak şekilde farklı özelliklerde ve dayanımlarda üretilenler mevcuttur.
  • Eski yapılarda dâhil olmak üzere tüm yapılara rahatlıkla uygulama imkânı olduğundan en çok tercih edilen kaplama türüdür. Eski yapılarda yenileme amaçlı da kullanılabilir.
  • Düşük maliyetleri ile ve sunduğu avantajları, en çok tercih edilen ürünler sınıfına dâhil olmuştur.

Kompozit Cephe Panelleri Hangi Malzemelerden Üretilir?

Kompozit cephe kaplamaları, iç kısmında polietilen denilen yalıtım görevi gören malzeme ile birlikte bu malzemeyi saran her iki yüzeyinde alüminyum levha, PVC, kompozit esaslı kaplamalar yer alır. Kompozit cephe panelleri, fabrikada modüler olarak üretildiğinden kısa zaman içerisinde montajları yapılarak işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar. Estetik bir görünüm kazandırdığından yapılara modern bir görünümün elde edilmesini sağlar. Hava ve su geçirmez özelliğiyle, yapıda kullanım için uygun konfor şartlarının elde edilmesine yardımcı olur. Yapı itibarıyla birim yoğunluğu düşük malzemelerden üretildiklerinden yapıya ilaveten yük getirmez ve farklı iklim koşullarında asla deforme olmaz.

Kompozit Cephe Sistemi Binalara Nasıl Uygulanır?

Kompozit giydirme cephe sistemi oluşturulurken, öncelikle panellerin yükünü taşıyacak ve panellerin üzerine montajını yapılabilmesi için çelik taşıyıcı konstrüksiyon yapının dış cephesine montajı yapılır. Bu aşamadan sonra çelik taşıyıcı konstrüksiyon ile kompozit cephe paneli arasına taş yünü denilen izolasyon malzemesi ile buhar dengeleyici olarak isimlendirilen ürünler konularak ısı ve ses izolasyonu sağlanır. Modüler olarak getirilen kompozit cephe panelleri, birleştirme araçlarından olan vidalar yardımıyla taşıyıcı elemana vidalanır ve bu böylece montajı sağlanır. Daha sonra kompozit cephe panellerinin derz aralarına istenilen renkte cephe silikonu ve poliüretan ile dolgu yapılarak geçirimsiz bir yüzey elde edilir. Son olarak kompozit cephe panelleri üzerinde yer alan fabrika çıkışlı koruyucu folyo giydirme işlemi tamamlanır.

Kompozit Cephe Kaplama Nerelerde Uygulanır?

Kompozit cephe, binaların hem iç hem dış tarafında uygulanmak üzere farklı dayanım özelliklerini sahip üretimleri mevcut olmakla birlikte konut olarak kullanılan apartmanlarda, kamu binalarında, yurtlarda, otellerde, ofis olarak kullanılan binalarda, kültür merkezlerinde, sportif faaliyet yürütülen alanlarda, alışveriş merkezlerinde, işyerlerinde ve fabrikalarda gibi daha birçok alanda kullanılır.

Firmamız yapı malzemeleri alanında sektörde kalite ve ucuzluğu bir arada sunarak sizlere yardımcı olmayı görev kabul etmiş köklü bir firmadır. Binalarda kullanım amacına uygun farklı özelliklerde birçok kompozit cephe kaplama panellerini bir arada bularak, firmamızdan temin edebilirsiniz.

Hemen Teklif Al