ALÇIPAN ASMA TAVAN

Alçıpan asma tavan sistemleri; yapıların iç kısımlarında düzgün bir yüzey elde etmek, tabana estetik bir görünüm kazandırmak, kullanıldığı mekâna modern bir tasarım ile farklı bir görünüş kazandırmak, yapının taşıyıcı sistemini ve döşemesini yangından muhafaza etmek, tavan döşemesi altında geçen kalorifer tesisatları, medikal tesisatlar gibi tesisatları gizlemek amacıyla yapılan dekoratif tavan sistemidir. Bu tavan sistemleri, aydınlatma sistemleri ile beraber entegre edilerek şık bir görünüm elde etmenin yanında ses ve ısı yalıtımı görevi görmek amacıyla kullanılırlar. Hemen hemen tüm Yapı sistemleri içerisinde kullanılabilmektedir. Bu bakımdan dekoratif amaçlı olarak ve aydınlatma sistemleri ile beraber ortama özgün bir hava katmaya yardımcı olur.

 

Alçıpan Asma Tavanın Nerelerde Kullanılır?

Yapıların iç mekânlarında estetik ve dekoratif amaçlı yapılan birçok özelliği sayesinde hemen hemen her yerde kullanma olanağı bulunmaktadır. Kullanıldığı alanlar ise şunlardır

 • Prefabrik yapılarda
 • Konferans salonlarında, büro ve işyerlerinde,
 • Spor salonlarında,
 • AVM’ lerde, eğlence merkezleri ve restoranlarda,
 • Konutlarda,
 • Akaryakıt servis istasyonlarında, sanayi tesislerinde
 • Hastanelerde, kamu binalarında, ticaret merkezlerinde
 • Bankalarda, metrolar olmak üzere daha birçok alanda kullanılır.
Alçıpan Asma Tavan
Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan Özellikleri Nelerdir?

 • Yapı sistemlerinde kullanılan taşıyıcı eleman olan asmolen döşeme, betonarme döşeme ya da kaset döşeme gibi her tür döşemenin altına kullanılabilmektedir.
 • Tavan özelliklerine göre kullanıldığı alanı yangına karşı koruma görevi üstlenir. Çünkü alçıpan asma tavan malzemeleri yanmaz sınıfında olduğunda döşemeyi ve yapı iskeletini yangına karşı korur.
 • Aydınlatma sistemleri ile beraber kullanılma imkânı olduğundan, alçı alçıpan asma tavan kullanılan ortamlar gayet şık, estetik ve modern bir görünüme sahip olur.
 • Mükemmel yalıtım görevi gördüğünden hem ses hem ısı yalıtımı sağlar,
 • Alçıpan asma tavan içerisinden rahatlıkla mekanik ve elektrik tesisatları geçirilebilir ve bu tavan türü, tesisatların gizlenmesinde en ideal bir tavan uygulamasıdır.
 • Alçıpan asma tavan malzemeleri, elastik davranış gösterdiklerinde zeminden kaynaklı oturma olsa dahi ya da depremin meydana getirdiği salınım hareketine karşı uyumlu bir davranış göstermesi nedeniyle kırılma, çatlama oluşmaz.
 • Tüm yapılarda iç mekânların tavanlarında uygulanmakla beraber, minimum düzeyde malzeme ile geniş alanlar kapatıldığından hem maliyet olarak uygun hem de nakliye ve işçilikten tasarruf sağlar.

 

Alçıpan Asma Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle yerinde tespit işlem yapılarak taban ölçüleri belirlenir ve bu ölçülere göre kullanılacak asma tavan profilleri ve diğer malzemeler temin edilir. Alçıpan asma tavan, düzgün bir düzleme sahip olması için asma tavan seviyesi lazermetre, nivo ya da hortum terazi yardımıyla işaretlenir. U tipi profiller bu çizilen bölgeler üzerine dübel-vida ya da hilti tabancası ile bağlantıları yapılır. Asma tavan taşıyıcı sistemini taşıyacak askı tespit noktaları, duvar düzleminden itibaren 20-30 santimetreden başlamak üzere genişliğe göre maksimum 110 santimetre aralıklarla ve tesisatların geçtiği noktalar da göz önünde bulundurularak belirlenir ve yerleri tavanda işaretlenir. Bu şekilde aydınlatma sistemi ve tesisatların asma tavan tesisatı ile çakışmaması sağlanır. Askı çubukları ve malzemeleri, profiller belirlenen bu noktalara dübel-vida ile sabitlenir. Ana taşıyıcı profillerin bağlantıları yapıldıktan sonra taban düzlemine her iki doğrultuda diğer profillerin bağlantıları yapılır. İşlemden sonra alçıpan paneller uygun bir şekilde yerleştirilir ve derz aralıkları derz dolgu malzemesi uygulanarak doldurulur.

Alçıpan Asma Tavan
Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan
Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan 3
Alçıpan Asma Tavan 3

Alçıpan Asma Tavan Fiyatları

İç mekan tavan tasarımında kullanılan alçıpan asma tavan sistemlerinin fiyatları; kullanılan aksesuar, aydınlatma sistemleri, malzeme kalitesi, profil çeşidi, kullanıldığı alanın boyutları, malzemenin özellikleri gibi birçok faktör esas alınarak belirlenir. Asma tavan uygulamalarında kullanılan malzeme miktarı minimum düzeyde olduğundan işçilik giderleri ve maliyet açısından tasarrufludur. Bu bakımdan fiyatlarının uygun olması kullanılacak dekoratif panellerinin türüne göre fiyatlar değişkendir.

Firmamız, yapı malzemeleri alanında sektörde tercih edilen ilk adres olmakla birlikte, asma tavan uygulamalarında kullanılan malzemelerin tamamı yüksek kalite, yüksek dayanımlı ve modern görünüme sahip birçok işlevselliği içinde barındıran malzemelerdir. En uygun fiyat teklifleri ile sizler de iç mekân tasarımında kullanılmak üzere alçıpan asma tavan sistemlerinde kullanılan malzemeleri temin etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak Yazımız…

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×

Powered by WhatsApp Chat

×