Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan, yapı itibarıyla kompozit bir malzeme olup; orta bölgesinde alçı olan ve her iki yüzeyinde farklı özelliklere sahip kaplama bulunan, belirli özelliklerde ve boyutlarda üretilen plakalardır. Kullanım alanı olarak özellikle inşaat sektöründe; eğer yapı, betonarme bir yapı ise taşıyıcı elemanlar ve taşıyıcı elemanlar arasına duvarların yapımından sonra iç bölgede kalan döşemeden tavana özel profiller ile birlikte kullanılır.

Yığma yapı sistemlerinde ise taşıyıcı duvarlar dışında ara bölme duvar olarak alçıpan bölme duvar kullanılarak alanlar oluşturulur. Maliyet olarak ucuz olduklarından ve birçok özelliği bünyesinde barındırdığından geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle suya dayanıklı olanları ve yangına dayanıklı alçıpanlar en çok tercih edilen çeşitlerdir.

Alçıpan Bölme Duvarlarının Özellikleri

  • Alçıpan Yapı itibarıyla pH değeri özelliği sayesinde bakteri üretmez.
  • Alçıpan bölme duvar, özel olarak yangına dayanıklı kompozit malzemelerden üretilenleri yangına karşı yüksek dayanım özelliği gösterirler.
  • Yutong, tuğla gibi malzemelerden örülen duvarlara kıyasla çok hafif olduklarından deprem anında esnek bir davranış sergileyerek depremin meydana getirdiği salınımdan etkilenmez.
  • Gözenekli bir yapıya sahip olduğundan hem ses hem de ısı yalıtımı sağlayarak konforu yükseltir ve enerji giderlerinden tasarruf sağlar.
  • Nem oranının bulunduğu ortamlarda da neme dayanıklı olarak tasarlanan türlerinin kullanılması uygun olup, ortamın nem oranını ayarlama ve nefes almasına yardımcı olur.
  • Kullanıldığı alanda ebat olarak örme duvarlara göre çok küçük kesitli olduğundan alanı daraltmaz.
  • Alçıpan bölme duvarlar, modüler olduğundan sökülüp başka yerde kullanılması mümkündür. Diş kaplama ürünü olarak kullanılan alçıpan inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan bir üründür.

Alçıpan Bölme Duvar Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Alçıpan bölme duvar, döşeme ile tavan arasında çelik profiller ile birlikte montajı yapıldığından kısa sürede kurulumları mümkündür. Bu özelliği sayesinde hem zamandan tasarruf sağlar hem de işçilik giderlerini düşürür. Birçok özelliğinden dolayı modern binalarda başta olmak üzere tüm yapı sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. Binalarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, ofislerde, kamu kurumlarında, şirket ve firmalarda, marketlerde, restoranlarda, eğlence merkezlerinde, stantlarda olmak üzere daha birçok alanda kullanılabilmektedir.

Alçıpan Bölme Duvar Modelleri

Alçıpan bölme duvar, özellik bakımından tek kat alçıpan olarak üretilenleri, çift kat şeklinde kaplamalarla üretimi yapılan bölme duvarlar ve ses ve ısı yalıtımını sağlamak üzere yalıtımlı alçıpan bölme duvar olarak modelleri bulunmaktadır. Bu ürün neme dayanıklı, su geçirmez ve alev almaz özellikleri ile farklı alanlarda kullanım imkânı sunar.

Alçıpan Bölme Duvar Montajı Nasıl Yapılır?

Özellik bakımından hafif olmaları, birçok alanda kullanım imkânının bulunması, bu ürün birçok işlevi yerine getirmek amacıyla hızlı bir çözüm olarak kullanılır. Fiyat olarak bütçeye uygun olduğundan ucuzluk ve fonksiyonellik bir aradadır. Montajlar yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlarla birlikte, uygulama işlemi yapılırken detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle alana uygun olarak kesimi yapılan profiller, uygun şekilde montajları yapılır. Profiller yerleştirilirken mutlaka diklikleri kontrol edilmelidir. Alçıpan bölme duvarlarda işin özelliğine göre U profili, C profili ve delikli köşe denilen elemanlar kullanılır. Bu profiller üzerine hafif alçıpan levhalar birleştirme elemanları ile (vida vb.) montajlanır.

Eğer alçıpan bölme duvar içerisinden tesisat geçirilecekse levhaların montajı yapılmadan önce televizyon, yayın kablosu, telefon kablosu, su tesisatı, elektrik tesisatı gibi tesisatlar uygun bir şekilde belli bölgelerden geçirilir. Daha sonra alçıpan levhaların montajı yapılmalıdır. Ek birleşim noktaları ve vidaların üzeri estetikliğin sağlanması amacıyla özel macunla birleşim bölgeleri doldurulur, vidaların üzeri kapatılır. İstenirse zevke göre farklı renklerle duvarlar boyanabilir. Firmamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip malzemelerini en uygun fiyatlarda kaliteli alçıpan bölme duvar malzemelerini ve diğer yapı malzemelerini satın alabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×

Powered by WhatsApp Chat

×